Начальная страница

Знание об Украине

Что и где читать

?

Українська ідентичність і мовне питання в Російській імперії.

Українська ідентичність і мовне питання в Російській імперії. – Київ: Ін-т історії України НАН України, р. – 62, 805, [1] с.: іл.
2 вид.: Київ : Кліо, 2015 р. – 62, 807, [1] с. : фот.

Библиотеки: НБУВ: ВС57043 (1 вид.) ВС59739 (2 вид.)

Язык издания: украинский

Исторический период: 1847 – 1914 гг.

Аннотация (на украинском языке):

Спроба державного регулювання (1847 – 1914): зб. док. і матеріалів / НАН України, Ін-т історії України, Держ. арх. служба України, Центр. держ. іст. архів України; [відп. ред. Г. Боряк; упоряд.: Г. Боряк та ін.].

У збірнику публікуються документи переважно з діловодних архівів державних органів та установ, які безпосередньо чи опосередковано реагували на прояви українського руху в різних сферах: у початковій освіті, у громадському й літературному житті тощо. Документи висвітлюють передумови, обставини й наслідки появи та функціонування Валуєвського розпорядження 1863 р., Емського указу 1876 р., низки інших нормативних документів, що регулювали мовне питання на теренах українських губерній Російської імперії упродовж другої половини ХІХ – початку ХХ ст. Частина документів пов’язана з виконанням установами цензури на місцях зазначених «заборонних» актів щодо української літературної мови – одного із ключових чинників формування української ідентичності.

Переліки рукописів, заборонених до друку, а також творів, видрукуваних за кордоном і нелегально поширюваних на Наддніпрянщині, окреслюють контури потужного освітньо-літературного масиву Українського Слова, яке упродовж кількох десятиліть у різних формах проривалося до читача крізь цензурні заборони. Більшість документів публікуються вперше.

Категории

Предметы (2): Сборники документов 1784 – 1916 гг., Украинское движение 1784 – 1916 гг.